Co pít při tréninku?

 

Podle trenérů, které jsme oslovili, jsou děti většinou zvyklé nosit si na trénink lahvičky. Co je ale nejlepší do nich nalít? Čistou vodu! „Nemusíme se bát ani vody z vodovodu. Je pochopitelně lepší si vodu natočit už z domácího kohoutku, než narychlo v šatně na stadionu,“ říká k tomu odborník na dětskou výživu Pavel Suchánek.
 
Děti by se měly pořádně napít před výkonem, posléze v menších dávkách doplňovat tekutiny během fyzické aktivity. „Většina trenérů dělá při tréninku přestávky a zavelí: 'Tak a teď se jdeme napít'. Děti v pauze obvykle vypijí 1-2 dl. Pauzy je nejlepší udělat každých 15 min. Na trénink malých atletů, který trvá 1 – 1,5 h, tedy postačí 0,5 l velká lahvička s vodou. Při takovémto přístupu se děti rychle naučí pravidelnosti v pitném režimu,“ vysvětluje Pavel Suchánek. S koncem tréninku ale doplňování tekutin nekončí. Ještě hodinu po něm by děti měly více pít.
 
Docvičili jste, doběhali a doskákali? Co pít mimo tréninkovou aktivitu? Doporučuje se opět voda, ovocné čaje, ovocné šťávy, popř. ředěné džusy, občas minerální vody. Odborníci na dětskou výživu varují před nápoji typu Coca Cola a energetickými nápoji typu Red Bull. Pavel Suchánek k tomu říká: „Z dětského pitného režimu by se měly vyloučit nápoje obsahující kofein a také nápoje s označením „light“, ve kterých se často vyskytují umělá sladidla, například aspartam.“
 
A na co ještě dát pozor? Pro děti jsounevhodné i perlivé nápoje. Ty jsou často nadměrně syceny oxidem uhličitým. Tento plyn může způsobovat nadměrné rozpětí žaludku a klamně vede k pocitu uhašení žízně. Kvůli tomu pak dítě vypije méně, než by mělo. U ovocných džusů dáváme pozor na umělá sladidla a barviva. Nejlepší jsou tzv. 100% džusy, které ředíme vodou, abychom snížili agresivitu v nich obsažených ovocných kyselin. Pokud děti pijí minerálku, měla by být neperlivá. Nekupujeme stále stejnou značku. Nadměrné pití minerálek je kvůli obsahu různých minerálů- sodík, hořčík, vápník-  nevhodné.
 
zdroj: atletikaprodeti.cz